Szwadron Toporzysko

w barwach Pułku 3 Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Dzień Św. Jerzego, patrona jeźdźców, jest również dniem Święta Pułkowego 15 Puku Ułanów Poznańskich obchodzonego na pamiątkę odznaczenia sztandaru Krzyżem Orderu Virtuti Militari przez Marszałka Józefa Piłsudskiego w 1921 r. Tradycyjnie w sobotę o godz. 20 przed pomnikiem na ulicy Ludgardy zebrali się mieszkańcy Poznania. Przybyli żołnierze i sympatycy 15 PUł, wojsko, kawaleria ochotnicza aby podczas capstrzyku oddać cześć poległym, pomordowanym i zmarłym, których nazwiska wyczytywano w Apelu Poległych. Pochyliły się sztandary i zamigotały szable podczas Hymnu i marsza pułkowego. Dzień zakończył tradycyjny raut u Prezydenta Miasta Poznania – honorowego Szefa Pułku.

 

Odznaka pamiątkowa 15 PUł

Od 1990 r. obchodom Święta towarzyszą zawody Militari. W tym roku jeźdźcy walczyli w dwóch konkursach: oficerskim (trudniejszym) i żołnierskim. Po raz pierwszy odbył się również Memoriał Macieja Frankiewicza – tragicznie zmarłego w zeszłym roku wiceprezydenta Poznania.

Jeźdźcy trochę nie dopisali jak na jubileuszowe, 20 już zawody. Nasza ekipa przybył też w okrojonym składzie 2 strzelców konnych z 3 końmi.

Długa zima i kontuzje koni nie pozwoliły przygotować nam więcej koni do konkursów.

Przegląd weterynaryjny rozpoczął zmagania na poznańskiej Woli. Lekarz zawodów, dr Michał Grunwald, uważnie oglądał wszystkie konie. Jeden (z ekipy gospodarzy) nie został dopuszczony do startów z powodu kulawizny. Nasze przeszły bez zastrzeżeń. Stojąc z boku słyszałem jak doktor chwali kondycję, pielęgnację i przygotowanie naszych koni do przeglądu, oraz, co mnie osobiście ucieszyło, ich podkucie.

Pomijając co działo się podczas wszystkich konkurencji przejdę od razu do wyników. W konkursie oficerskim o Nagrodę Przechodnią – szablę 15 PUł Poznańskich, zasłużenie wygrał Krzysztof Mijakowski reprezentujący barwy 1 PSzw, Michał Stąpor na Fince zajął IV msc. a Andrzej Kowalczyk na Kropce VI. W konkursie żołnierskim II msc. zajął A. Kowalczyk startujący na kl. Pianola, który uległ Piotrowi Walterowi. Nasza ekipa zajęła również II msc. zespołowo w konkursie o Nagrodę Przechodnią im. Ppłk Jerzego Witalisa Kubickiego. I wreszcie w Memoriale Macieja Frankiewicza I msc. i Nagrodę Przechodnią ufundowaną przez rodzinę zmarłego otrzymał A. Kowalczyk na Pianoli. To duży sukces Andrzeja i jego siwej klaczy, która mimo młodego wieku i zupełnego braku doświadczenia w konkursach rewelacyjnie wypadła podczas tego wyjazdu.

Zawody te pokazały, że tak naprawdę na powodzenie w startach składa się praca całej ekipy. Nie tylko jeźdźca i konia, ale również trenera, podkuwacza, szefa ekipy oraz luzaka, którego funkcję podczas zawodów pełnił Kamil Nowicki, wywiązując się z niej doskonale.

PW

 

 

 

 

 

Projekty

Realizacja projektu 2019

Stowarzyszenie Kawaleria w ramach Programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich” realizuje projekt w 2019 roku, którego celem jest wsparcie działań Read More

Zostań kawalerzystą XXI w.

W 2016 roku w ramach Rządowego Programu Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej ”Fundusz Inicjatyw Obywatelskich” realizowaliśmy projekt Read More

Młodzi aktywni obywatele Jordanowa razem

W ramach projektu „Młodzi aktywni obywatele Jordanowa razem”  realizowanego wraz z partnerem Fundacją Miejsc i Ludzi Aktywnych „MILA” w ramach Read More

Młodzieżowe Rady - demokracja w praktyce

Celem projektu jest wsparcie działań 12 młodzieżowych rad z województwa małopolskiego i świętokrzyskiego. Młodzi obywatele współpracują z ... Read More
  • 1
  • 2

Wspierają nas