Szwadron Toporzysko

w barwach Pułku 3 Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Zakończył się właśnie pierwszy tydzień dwutygodniowego obozu naszego Szwadronu w Wolicy Sniatyckiej pod Komarowem.

Pierwszy tydzień obfitował w uroczystości, ponieważ od 26 do 28 sierpnia odbyły się obchody II Święta Kawalerii Polskiej pod Komarowem oraz pierwsze Święto Kawalerii Polskiej w Warszawie.

Oficjalnie nasz obóz rozpoczął się w poniedziałek 29 sierpnia, ale już prawie tydzień wcześniej część naszych kolegów przybyła na miejsce, aby rozbić namioty, postawić stajnie dla koni oraz duży namiot, który służy za muzeum. Zapraszamy wszystkich, a przede wszystkim młodzież ze szkół na odwiedzenie naszego muzeum, gdzie przedstawione są m.in. eksponaty, materiały multimedialne oraz plakaty związane z drugą wojną światową oraz rokiem 1920.

Podczas dwóch pierwszych dni II Święta Kawalerii pod Komarowem odbyły się manewry konne w terenie oraz II Bieg Gońca. Trzeciego dnia w niedzielę odbyły się główne obchody tego święta. My rozpoczęliśmy ten dzień od Mszy Św. umundurowani na koniach osiodłanych w rzędy wojskowe. Po mszy dojechały inne oddziały  konne biorące udział w uroczystościach a stacjonujące w miejscowości Krzywystok Kolonia. Odbyły się wręczenia nagród za manewry oraz Bieg Gońca, prezentacja oddziałów a następnie przemarsz pod wzgórze 255, gdzie odbyła się rekonstrukcja historycznej bitwy 1920 roku, która z resztą toczyła się właśnie na tym wzgórzu.

Następnego dnia rozpoczął się obóz zatytułowany Konna Wyprawa - Komarowska Potrzeba, który będzie trwał do 11 września. Przez pierwszy tydzień odbyły się kursy I i II stopnia CWKO. Dzień rozpoczynał się pobudką o godz. 6:00 potem karmienie koni, śniadanie i apel a od 8:00 do 13:00 zajęcia jeździeckie, musztra, władanie białą bronią , troczenie itp. szkolenia. Następnie był obiad, południowe karmienie koni oraz zajęcia sportowe lub przerwa do ok. 16:00 i znowu różnego rodzaju zajęcia i treningi w zależności od dnia. W pierwszym tygodniu byliśmy podzieleni na trzy sekcje, pierwsza i druga uczestniczyła w kursie I Stopnia, trzecia w kursie II Stopnia. Ta ostatnia oprócz tego, że prowadziła zajęcia dwóm pierwszym sekcjom to przygotowywała się również do konkursu walki, który odbył się podczas Święta Kawalerii w Warszawie. Na w/w święto wyruszyła od nas sekcja z dowódcą oraz jeden luzak a także por. Żmudzki z 8PU, który brał z nami udział w kursie. Oprócz por. Żmudzkiego i jego brata byli również na obozie szwoleżerowie z 3 Pułku Szwoleżerów.

Do Warszawy wyruszyliśmy w piątek ok. godz. 22. po dotarciu na miejsce w środku nocy, albo raczej już nad ranem wypakowaliśmy konie do przygotowanych boksów i sami położyliśmy się w innych wolnych, aby zdążyć się choć trochę przespać przed sobotnimi uroczystościami. Stacjonowaliśmy na ul. Kozielskiej w Warszawie w CWKS Legia, stamtąd ok. 14:00 wyruszyliśmy w stronę Placu marszałka J. Piłsudskiego, gdzie miały się odbyć główne uroczystości tego dnia. Po dotarciu na miejsce odbyła się ceremonia wręczenia Odznak Pamiątkowych Szwadronu Kawalerii WP, został odczytany Apel Pamięci oraz złożono wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza, a na koniec nastąpiła defilada pododdziałów uczestniczących w zbiórce. Udział w tej uroczystości wzięli: Orkiestra i Kompania Reprezentacyjnej WP, Szwadron Kawalerii WP, szwoleżerowie, ułani i strzelcy konni reprezentujący szwadrony i sekcje jeździeckie zrzeszone w Federacji Kawalerii Ochotniczej, a także poczty sztandarowych dywizji i brygad kawalerii pancernej oraz 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Niestety zabrakło prezydenta RP Bronisława Komorowskiego jak również na wieczornym ognisku, na które miał przybyć.

Drugiego dnia obchodów Święta Kawalerii Polskiej w niedzielę odbyła się msza polowa a po niej rozpoczął się festyn kawaleryjski. W trakcie festynu odbyła się dekoracja zwycięzców konkursu poprzedniego dnia, czyli Kawaleryjskiej Prezencji. Komisja obserwowała przez sobotę wszystkich kawalerzystów i jako zwycięzcę wyłoniła mnie, czym muszę się pochwalićJ. Niestety Elba, koń na którym miałem startować w konkursie walki okulała i z naszej ekipy brali w niej udział tylko Andrzej K. i Michał S. Andrzej zajął bardzo dobre 4 miejsce, ale przed nim byli tylko reprezentanci WP, więc okazał się najlepszy spośród zawodników z Federacji Kawalerii Ochotniczej, niestety Michał miał mniej szczęścia i po trzykrotnej odmowie przed przeszkodą został wyeliminowany.

Podczas festynu odbył się jeszcze pokaz musztry paradnej w wykonaniu Szwadronu Kawalerii WP, pokaz woltyżerki oraz Memoriał Armii Krajowej, czyli konkurs skoków z udziałem reprezentantów kadry narodowej, zorganizowany przez Polski Związek Jeździecki.

Po oglądnięciu skoków udaliśmy się na obiad a następnie przygotowywaliśmy się na powrót do obozowiska.

MK

Projekty

Realizacja projektu 2019

Stowarzyszenie Kawaleria w ramach Programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich” realizuje projekt w 2019 roku, którego celem jest wsparcie działań Read More

Zostań kawalerzystą XXI w.

W 2016 roku w ramach Rządowego Programu Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej ”Fundusz Inicjatyw Obywatelskich” realizowaliśmy projekt Read More

Młodzi aktywni obywatele Jordanowa razem

W ramach projektu „Młodzi aktywni obywatele Jordanowa razem”  realizowanego wraz z partnerem Fundacją Miejsc i Ludzi Aktywnych „MILA” w ramach Read More

Młodzieżowe Rady - demokracja w praktyce

Celem projektu jest wsparcie działań 12 młodzieżowych rad z województwa małopolskiego i świętokrzyskiego. Młodzi obywatele współpracują z ... Read More
  • 1
  • 2

Wspierają nas