Szwadron Toporzysko

w barwach Pułku 3 Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

3 maja Szwadron Toporzysko – Pułk 3 strzelców konnych uczestniczył w obchodach Święta narodowego uchwalenia konstytucji w miejscowości Dobczyce.
Dobczyce to miasto w woj. małopolskim położone w dolinie rzeki Raby. To nieduże miasteczko liczące ponad 6 tys. mieszkańców. Posiadające piękne trzy zabytki - Kościół parafialny z XIX wieku, ruiny zamku królewskiego z XIV wieku i drewniany Skansen.
Do Dobczyc przyjechaliśmy na zaproszenie lokalnych władz.

Więc pod dowództwem pana rotmistrza kaw. och. Darka Waligórskiego został zoganizowany wyjazd naszych strzelców którzy przybyli na miejsce w sile dwóch sekcji, konie na miejsce dojechały koniowozem i dwoma przyczepami. 
Po dojechaniu i rozpakowaniu koni na miejscu zbiórki rozpoczęliśmy grupowe siodłanie koni w rzędy wojskowe. Trzymałem dwa konie na uwiązach, trzech kolegów sprawnie i precyzyjnie dopasowywało sprzęt na koniu, podobnie postępowali pozostali kawalerzyści i w taki oto sposób sprawnie została osiodłana 13 koni, po przygotowaniu koni szybka poprawa munduru i na koń, szybkie ustalenie kolejności przez chor. kaw. och. B. Przybysia i wyjazd za rotmistrzem na drogę kolumną trójkami, gdzie czekał na nas radiowóz, za którym dumnie ruszyliśmy na obchody tego ważnego święta. Poruszają się po drodze było słychać wyraźnie stukot podków, który był przemiłym odgłosem. Pierwszy jechał dowódca w osobie rotmistrza kolejno jechała pierwsza trójka ze sztandarem naszego pułku następnie trójka z szablami a za nimi trójka z lancami, całość zamykało trzech strzelców z szablami. Za naszym pułkiem podróżował Król z księżniczką i księciem którzy zasiadali w powozie zaprzężonym dwa duże kare konie, dalej poczty sztandarowe miejscowych szkół miasta, straży pożarnej, orkiestra straży pożarnej oraz uczniowie i mieszkańcy Dobczyc wraz z przedstawicielstwem miejscowego samorządu i państw partnerskich.
W takim właśnie składzie dojechaliśmy na Rynek w Dobczycach, gdzie została zaplanowana ceremonia obchodów święta, na rozkaz dowódcy „Trójkami stawaj w lewo” ustawiliśmy się na rynku, gdzie byliśmy gronko witani przez mieszkańców Dobczyc, wraz z całym korowodem. Po zakończeniu części oficjalnej na Rynku cały korowód ruszył na wzgórza zamku, gdzie w zabytkowym kościele odbyła się msza. Korzystając z chwili przerwy zeszliśmy z koni, poluzowaliśmy popręgi i pozostawiliśmy konie koniowodnym którzy wypasali konie, a sami udaliśmy się do zabytkowego skansenu, gdzie ugoszczono nas miejscowymi wypiekami i grochówką, po krótkiej przerwie wróciliśmy do koni i przystąpiliśmy do pokazu musztry konnej, podczas której rotmistrz opowiadał zgromadzonej publiczności o sile i historii kawalerii, wyposażeniu oraz wyszkoleniu. Pokaz był prowadzony na pobliskiej łące która była nie równa, wiec podczas pokazu zjeżdżaliśmy z góry i pod górę a całość była zarośnięta dość wysoka trawa , mimo niesprzyjającego terenu pokaz musztry konnej wyszedł bardzo dobrze jak na tą okoliczność i miejsce. Po pokazie musztry konnej chorąży kaw. och. B. Przybyś i plutonowy kaw. och. A. Kowalczyk ruszyli do pokazu władania biała bronią tzn. szablą i lancą.
Dwaj strzelcy sprawnie poruszali się przy pozornikach i pokazywali wiele cięć i kłuć (z góry tnij, od dołu, od ucha, kłucia lancą z prawej, lewej, z przechwytem i młyńcem) jak i popisali się dokładnością podczas ściągania pierścieni. Na koniec ku uciesze publiczności wykonali równocześnie skok nad jedna lanca trzymana przez dwóch kawalerzystów z naszego pułku, całość została nagrodzona dużymi brawami.
Nadszedł czas powrotu ponownie na rozkaz sformowaliśmy się w szyk trójkami i zegnani uśmiechem miejscowej społeczności ruszyliśmy na miejsce zbiórki w którym pozostaliśmy koniowozy, po drodze mijaliśmy domy, z których co jakiś czas wychylały się z okien i bram zaciekawieni mieszkańcy. Po dojechaniu na miejsce rotmistrz podziękował nam za udział po czy nastąpiło sprawne rozsiodływanie koni i przygotowywanie ich do transportu powrotnego.
Myślę, iż był to bardzo dobrze zorganizowany wyjazd dzięki dobrej organizacji wprawionych już w takich wyjazdach kolegów, sam uczestniczyłem po raz pierwszy i było to dla mnie bardzo interesujące doświadczenie i odczuwałem dumę, iż mam możliwość uczestniczenia wraz z kolegami w obchodach 3 maja w taki właśnie sposób.

 

st. strzelec konny kaw. och. Marcin Kłos


 

Projekty

Realizacja projektu 2019

Stowarzyszenie Kawaleria w ramach Programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich” realizuje projekt w 2019 roku, którego celem jest wsparcie działań Read More

Zostań kawalerzystą XXI w.

W 2016 roku w ramach Rządowego Programu Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej ”Fundusz Inicjatyw Obywatelskich” realizowaliśmy projekt Read More

Młodzi aktywni obywatele Jordanowa razem

W ramach projektu „Młodzi aktywni obywatele Jordanowa razem”  realizowanego wraz z partnerem Fundacją Miejsc i Ludzi Aktywnych „MILA” w ramach Read More

Młodzieżowe Rady - demokracja w praktyce

Celem projektu jest wsparcie działań 12 młodzieżowych rad z województwa małopolskiego i świętokrzyskiego. Młodzi obywatele współpracują z ... Read More
  • 1
  • 2

Wspierają nas