Szwadron Toporzysko

w barwach Pułku 3 Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Urząd Gminy Jordanów i Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej corocznie zaprasza Szwadron Toporzysko w barwach Pułku 3 Strzelców Konnych na uroczystości i obchody wybuchu II Wojny Światowej w Wysokiej.

Wysoka w gminie Jordanów jest miejscowością, której mieszkańcy szczególnie ucierpieli w czasie II Wojny Światowej, ale też wykazali się ogromną odwagą. W pierwszych dniach września 1939 roku miała tam miejsce jedna z największych bitew początkowej fazy kampanii wrześniowej.

 

Bitwa pod Jordanowem, której część stanowiły zmagania o główną pozycję obronną w m. Wysoka, stoczona została przez jednostki 1. Brygady Górskiej 12. Pułku Piechoty z Wadowic oraz 10. Brygady Kawalerii Zmotoryzowanej i 25. Pułku Ułanów, które broniły się przez oddziałami niemieckiej 2. Dywizji Pancernej. Była jednym z największych starć Września na południu Polski. Wskutek zagrożenia, wywołanego przez nieprzyjacielską jednostkę pancerną, naprzeciw której stały elementy 1. pułku piechoty Korpusu Ochrony Pogranicza, już w pierwszych godzinach wojny dowództwo Armii „Kraków” skierowało spod Krakowa na południe odwodową 10. BK płk. dypl. Stanisława Maczka.

Oddziały stawiały opór nacierającym od strony Orawy i ze Spytkowic niemieckim dywizjom pancernym. Miejscowa ludność dzielnie wspomagała polskich żołnierzy, za co Niemcy srodze ją ukarali, paląc w odwecie całą wieś. Po wojnie za bohaterstwo mieszkańców Wysoka została odznaczona Orderem Krzyża Grunwaldu III klasy.

W miejscu, gdzie pochowano poległych wznosi się pomnik, przy którym co roku 1 września odbywają się uroczystości upamiętniające wojenne wydarzenia oraz apel poległych.

Dnia 1 września 2013 odbyły się uroczystości 74 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w Wysokiej, w których również uczestniczył Szwadron Toporzysko stacjonujący w sąsiedniej wsi, oddając hołd poległym.

Pomimo niekorzystniej aury i padającego obficie deszczu Szwadron Toporzysko stawił się na uroczystościach w szyku pieszym w sile poczet sztandarowy oraz sekcja z dowódcą.

Program uroczystości obejmował:
11:45 Przemarsz do kościoła spod remizy OSP w Wysokiej
12:00 Rozpoczęcie Mszy Świętej
• Apel Poległych
• Okolicznościowe przemówienie
13:15 Przemarsz na cmentarz wojskowy
• Składanie wieńców
• Zakończenie uroczystości


plut. kaw. och. Mirosław Bajak

Projekty

Realizacja projektu 2019

Stowarzyszenie Kawaleria w ramach Programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich” realizuje projekt w 2019 roku, którego celem jest wsparcie działań Read More

Zostań kawalerzystą XXI w.

W 2016 roku w ramach Rządowego Programu Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej ”Fundusz Inicjatyw Obywatelskich” realizowaliśmy projekt Read More

Młodzi aktywni obywatele Jordanowa razem

W ramach projektu „Młodzi aktywni obywatele Jordanowa razem”  realizowanego wraz z partnerem Fundacją Miejsc i Ludzi Aktywnych „MILA” w ramach Read More

Młodzieżowe Rady - demokracja w praktyce

Celem projektu jest wsparcie działań 12 młodzieżowych rad z województwa małopolskiego i świętokrzyskiego. Młodzi obywatele współpracują z ... Read More
  • 1
  • 2

Wspierają nas