Szwadron Toporzysko

w barwach Pułku 3 Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Szwadron Toporzysko dnia 07/08.06. 2015 roku przyjechał na zaproszenie Szwadronu Borki i władz gminy w sile sekcji pod dowództwem rtm. kaw. och. Dariusza Waligórskiego. Gmina Borki - woj. lubelskie, powiat Rycki - już po raz kolejny w gminie odbyły się zawody w powożeniu oraz czempionaty koni zimnokrwistych, koni śląskich oraz małopolskich pod patronatem PZHK (Polskiego Związku Hodowców Koni).

Na miejsce dotarliśmy skoro świt, trochę zmęczeni podróżą. Sprawdziliśmy przygotowane wcześniej miejsca dla koni, po czym wyładowaliśmy konie udając się z nimi na krótki spacer i odstawiliśmy je do stanowisk, gdzie zostały napojone i nakarmione. Tak też i my udaliśmy się na chwilę odpoczynku i drzemki po podróży.

 

Koło godziny 15:00 wierzchem przyjechało kilku kawalerzystów ze Szwadronu Borki oraz zaprzyjaźnionych okolicznych oddziałów. Na godzinę 17:30 na rozkaz rtm. kaw. och. D. Waligórskiego został zorganizowany trening musztry konnej wszystkich kawalerzystów, niestety jak to nauczyło życie nie wszystkie oddziały ćwiczą musztrę konną lub spotykają się dość rzadko, przez co kawalerzyści nie do końca rozumieją komendy, konie się nie znają, a pokaz główny już nazajutrz. Po 2/3 godzinach treningu wychodziło to znacznie lepiej. Trening zakończył się zawołaniem rotmistrza: "Szwadron dobrze było! w odpowiedzi: KU CHWALE KAWALERII !!!"

Po treningu zostaliśmy zaproszeni przez gospodarzy na spływ kajakowy i poczęstunek, który był dla nas miłą niespodzianką na koniec dnia.

Następnego dnia od rana były przygotowania, karmienie koni, czyszczenie, przygotowywanie siodeł kawaleryjskich i mundurów, a pogoda od rana upalna. W międzyczasie na plac imprezy zaczęły zjeżdżać się punkty gastronomiczne z miejscowymi przysmakami i grochówką oraz, oraz przyjechał przedstawiciel PZHK.

O godz. 10:00 rozpoczęły się Czempionaty Koni Zimnokrwistych, a kolejno koni rasy śląskiej i małopolskiej, przyjechało około 40 koni z woj. lubelskiego, a my na godzinę 11:00 mieliśmy zaplanowany trening musztry wraz ze szwadronem Borki i okolicznymi kawalerzystami. Trening wypadł lepiej niż wczorajszy i trwał krócej, gdyż upał dawał już nam się we znaki, a konie trzeba było szczędzić na pokaz główny, który był zaplanowany na godz. 16:00. Gdy wracaliśmy, na placu głównym odbywały się wyścigi w dyscyplinie powożenia w systemie pucharowym.

Wybiła 16:00 - sformowane szwadrony za rtm. kaw. och. Waligórskim wjechały na plac główny w kolejności Szwadron Toporzysko w sile sekcji, Szwadron Borki w sile sekcji, a trzecią sekcje tworzyli okoliczni kawalerzyści ochotnicy. Rotmistrz ustawił nas trójkami przodem do widowni, po czym udał się złożyć meldunek gospodarzom imprezy. Rozpoczął się popis musztry konnej. Na rozkaz rotmistrza szwadrony wykonywały zwroty sekcjami, a kolejno trójkami i pojedynczo, kawalerzyści w upale starali się zwracać uwagę na odległości oraz równania, tak by wszystko wyszło lepiej niż na treningach, a słońce dalej nie odpuszczało. Po popisie musztry konnej nadszedł czas na władanie białą bronią, czyli szabla i lancą. Tu już popis dawali Kawalerzyści Szwadronu Toporzysko, czyli Pułku 3 Strzelców Konnych. Zostały ustawione 4 tory, na których kawalerzyści raz po razie prezentowali cięcia, kłucia, bicia czy zasłony. Pokaz władania biała bronią oraz krótka historię Kawalerii Polskiej komentował rtm. kaw. och. Dariusz Waligórski.

Pokazy bardzo podobały się zebranym gościom, a miejscowym kawalerzystom przypomniały, że jednak trzeba trenować i spotykać się celem poprawiania wspólnych umiejętności.

Dalszy ciąg imprezy to piknik rodzinny i festyn, na scenie występowali miejscowi wykonawcy oraz zaproszeni goście, dla okolicznych mieszkańców była to bardzo ważna impreza i okazja by spotkać się ze znajomymi.

Miło będzie zawitać w Borkach ponownie, mam jednak nadzieję, że kawalerzyści, z którymi mieliśmy okazję uczestniczyć w pokazie w ramach własnych oddziałów rozpoczną regularne treningi i spotkania, a wtedy dyscyplina, musztra i pokazy pójdą znacznie lepiej - a i konie będą spokojniejsze.

KU CHWALE KAWALERII 

plut. kaw. och. Kłos Marcin

SZWADRON TOPORZYSKO

Projekty

Realizacja projektu 2019

Stowarzyszenie Kawaleria w ramach Programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich” realizuje projekt w 2019 roku, którego celem jest wsparcie działań Read More

Zostań kawalerzystą XXI w.

W 2016 roku w ramach Rządowego Programu Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej ”Fundusz Inicjatyw Obywatelskich” realizowaliśmy projekt Read More

Młodzi aktywni obywatele Jordanowa razem

W ramach projektu „Młodzi aktywni obywatele Jordanowa razem”  realizowanego wraz z partnerem Fundacją Miejsc i Ludzi Aktywnych „MILA” w ramach Read More

Młodzieżowe Rady - demokracja w praktyce

Celem projektu jest wsparcie działań 12 młodzieżowych rad z województwa małopolskiego i świętokrzyskiego. Młodzi obywatele współpracują z ... Read More
  • 1
  • 2

Wspierają nas