Szwadron Toporzysko

w barwach Pułku 3 Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego

Stowarzyszenie Kawaleria - Organizacja Pożytku Publicznego - nr KRS: 0000350813

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

fot. 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana

Toporzysko, 2017.11.05

Komunikat nr 4

Pogrzeb śp. płk Zbigniewa Makowieckiego

 1. Informuję że w dniu 3 listopada br. delegacja kawalerii w składzie 20 żołnierzy WP z (10 BKPanc, batalionu strzelców konnych 15 GBZ, 25 BKPow i Szwadronu Kawalerii z batalionu reprezentacyjnego WP) i 40 kawalerzystów ochotników (1,2,3 P Szwol, 1,5,8,9,11,13,15 PU i P3SK) uczestniczyła w pierwszej części uroczystości pogrzebowych śp. Płk Zbigniewa Makowieckiego tj. w mszy św. żałobnej odprawionej w Abbey church of ST Benedict, Charlbury Grove w Londynie. Bezpośrednio po uroczystościach pogrzebowych na krótką chwilę odwiedziliśmy Instytut Sikorskiego w Londynie. Dzięki uprzejmości Pana Ministra Michała Dworczyka dostaliśmy do swojej dyspozycji samolot Herkules C-130, który skutecznie przetransportował nas w obie strony. Nasza obecność została bardzo dobrze odebrana zarówno przez rodzinę zmarłego jak i licznie zgormadzoną polonię. Dziękuję zarówno w imieniu własnym jak i w imieniu wielu osób, które na moje ręce składały dla Was podziękowania za Waszą godną postawę i zapewnienie wspaniałej oprawy pogrzebu jakiej dawno w Londynie nie pamiętano.

 2. Informuję że złożenie prochów śp. płk Zbigniewa Makowieckiego do rodzinnego grobowca na cmentarzu wojskowym na warszawskich powązkach zostanie poprzedzona mszą św. Odprawioną w katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie w dniu 25 listopada 2017r o godz. 1100. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy.

 3. Zapraszam do udziału zarówno w mszy św. jak i uroczystości złożenia prochów zmarłego w grobowcu, wszystkich chętnych kawalerzystów. W związku z spodziewaną dużą ilością uczestników pogrzebu, proszę o zgłaszanie ilości kawalerzystów z każdego oddziału jak i informacji o wystawianych pocztach sztandarowych. Proszę o podanie osoby odpowiedzialnej z każdego oddziału za kontakt, oraz podanie wszystkich namiarów kontaktowych do tej osoby (e-mail, nr. tel.)

 4. Informuję że w dniu 27 listopada 2017r. zostaną również złożone prochy płk. Zbigniewa Makowieckiego w Grudziądzu. Osoby pragnące uczestniczyć w tej uroczystości proszę o kontakt.

 5. Niebawem ukaże się komunikat szczegółowy odnośnie przebiegu obu pogrzebów

rtm. kaw. och. Dariusz Waligórski

Stowarzyszenie

Wspierają nas