Szwadron Toporzysko

w barwach Pułku 3 Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego

Stowarzyszenie Kawaleria - Organizacja Pożytku Publicznego - nr KRS: 0000350813

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

  

Dowódca Szwadronu Toporzysko por. kaw. och. Paweł Wieńć zwycięzcą zawodów kwalifikacyjnych do II Strzeleckich Mistrzostw Polski Kawalerii Ochotniczej.

W piątek 9 czerwca 2023 na strzelnicy w krakowskim Pasterniku odbyły się zawody strzeleckie zorganizowane z okazji święta 5 Dywizjonu Artylerii Konnej. W imprezie wzięło udział 26 zawodniczek i zawodników reprezentujący 3 Pułk Szwoleżerów Mazowieckich, 3 Pułk Strzelców Konnych oraz 5 Dywizjon Artylerii Konnej.

Szwadron Toporzysko w barwach Pułku 3 Strzelców konnych im. Hetmana Polnego Koronnego był reprezentowany przez rtm. kaw. och. Mirosława Firsta, por. kaw. och. Pawła Wieńcia, por. WOT Bartłomieja Czech-Kosińskiego, chor. kaw. och. Tomasza Piechowicza oraz chor. kaw. och Zbigniewa Seibt.

Strzelnica na Pasterniku imituje trochę warunki strzelania w otwartym polu. Pomiędzy stanowiskami strzeleckimi a tarczami falują na wietrze wysokie trawy, które w tzw. warunkach bojowych dawałyby pewnie schronienie strzelcom.

Zawody składały się z dwóch części – strzelania z pistoletu sportowego w postawie strzeleckiej stojąc i strzelania z karabinka sportowego w postawie strzeleckiej leżąc z podpórką. W obu przypadkach strzelano amunicja 22 LR. Do klasyfikacji zaliczał się wynik najlepszych 10 strzałów z tarcz z obu broni.

W napięciu oczekiwano zakończenia rywalizacji, gdyż od początku prowadził w zawodach dowódca Szwadronu Toporzysko a wszystko wskazywało na to, że pierwsze dwa miejsca przypadną właśnie naszemu oddziałowi, gdyż na drugim miejscu był chor. kaw. och Zbigniew Seibt. I tu na koniec nastąpiła niespodzianka. Pod sam koniec imprezy przybył rtm. kaw. och. Piotr Szakacz z 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich. Cała trójka zwycięzców uzyskała taki sam wynik strzelania z karabinka – po 84 punkty, ale jak przystało na oficerów, to Oni posługiwali się lepiej bronią krótką. Jednak dowódca naszego Szwadronu był w tej sztuce sprawniejszy.

Imprezę zakończyło rozdanie nagród przez dowódcę Stowarzyszenia im. Krakowskiej Brygady Kawalerii w barwach 5 Dywizjonu Artylerii Konnej por. kaw. och Andrzeja Korabika.

Jak widać po wynikach tych zawodów, w Małopolskim Pucharze Strzeleckim Kawalerii Ochotniczej pomiędzy por kaw. och. Pawłem Wieńciem a chor. kaw. och. Zbigniewem Seibt może się toczyć zacięta rywalizacja o palmę pierwszeństwa. 

Stowarzyszenie

Wspierają nas