Szwadron Toporzysko

w barwach Pułku 3 Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

 

W dniach 4-5 października 2008 roku odbyły się obchody 69 rocznicy bitwy SGO POLESIE stoczonej pod Serokomlą, Wolą Gułowską i Kockiem. Obchody organizował Wójt Gminy Serokomla oraz S.M.R.H. Żelazny Orzeł w miejscowości Serokomla.
Nasza wyprawa na tą uroczystość rozpoczęła się dzień wcześniej, w piątek od przygotowania sprzętu i koni w tak daleką podróż. W końcu z Toporzyska do Serokomli jest prawie 400 km, a my zabraliśmy ze sobą 7 koni. Zapakowaliśmy swoje rzeczy i osprzęt, a przed północą konie i zaraz po północy rozpoczęła się jazda. Nasz szwadron reprezentowali: Dariusz Waligórski, Paweł Wieńć, Marek Sroczyński, Michał Karpierz, Sławomir Przybyś, Bartłomiej Przybyś, Andrzej Kowalczyk, Michał Stąpor, Piotr Janicki.

Po całonocnej podróży i kilku przygodach, m.in. z rozładowanymi akumulatorami i błądzącą nawigacją udało nam się przed południem dojechać i zakwaterować konie a następnie siebie. Pogoda niestety nie rozpieszczała od rana do wieczora padał deszcz. Gdy już nakarmiliśmy konie, skorzystaliśmy z kilku godzin jakie zostały do mszy i udaliśmy się do leżącego przeszło 100 km od Serokomli Kodnia.
Jest tam Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej, której postać jest umieszczona na sztandarze Pułku 3 Strzelców Konnych. Przyjęli nas tam Misjonarze Oblaci, jeden z nich opowiedział nam historie obrazu, która jest związana z rodem Sapiehów a swój początek ma już w VI wieku. Następnie odmówiliśmy modlitwę przed ołtarzem oraz złożyliśmy Matce Bożej Kodeńskiej wykonany przez nas ryngraf z odznaką P3SK. Po małym poczęstunku u misjonarzy wróciliśmy do Serokomli.

Na godzinę 16. udaliśmy się na mszę, która z powodu deszczu odbyła się w Kościele. Po mszy przestał padać deszcz a my wraz z innymi grupami udaliśmy się na cmentarz pod Pomnik Poległych, aby złożyć Apel Poległych i oddać salwę honorową. Na tym zakończyła się część oficjalna w tym dniu, wszyscy udaliśmy się do budynku szkoły, w którym mieliśmy noclegi, ok. godz. 21. odbyła się jeszcze narada przed rekonstrukcją.
 Główna część obchodów rocznicy bitwy Samodzielnej Grupy Operacyjnej POLESIE odbyła się w niedzielę. Pogoda była jak na zamówienie. Na godzinę 11. udaliśmy się wszyscy na mszę, my zaangażowaliśmy również nasze konie. W mundurach galowych i rzędach wojskowych udaliśmy się ze stajni pod szkołę, skąd następnie był przemarsz pod kościół.
Na mszę udał się poczet z proporcem pułku, a reszta naszej ekipy pilnowała koni przy kościele. Po uroczystej mszy dosiedliśmy swoje rumaki i z wszystkimi udaliśmy się na cmentarz, aby złożyć wieńce pod pomnikiem obrońców Serokomli. Nasz szwadron, aby uczcić święte miejsce nie wjechał z końmi na cmentarz, czekaliśmy przy bramie.

Spod cmentarza uroczystość przeniosła się na łąki za kościołem, gdzie inne grupy przygotowały rekonstrukcje działań zbrojnych z dnia 2 października 1939 roku na terenie miejscowości Serokomla. Nim odbyła się rekonstrukcja nasz szwadron zaprezentował musztrę konną i pokaz władania szablą i lancą. W rekonstrukcji historycznej ostatniej wielkiej bitwy Wojny Obronnej oprócz grup z Polski wzięli udział także Niemcy, którzy w ostatniej chwili dopisali.

Na zakończenie odbyło się uroczyste podziękowanie wszystkim grupom. Zjedliśmy obiad i udaliśmy się w drogę powrotną do Toporzyska.
strz. kon. Michał Karpierz

 

 

Zapraszamy do oglądnięcia galerii.

 

 

 

 

Projekty

Realizacja projektu 2019

Stowarzyszenie Kawaleria w ramach Programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich” realizuje projekt w 2019 roku, którego celem jest wsparcie działań Read More

Zostań kawalerzystą XXI w.

W 2016 roku w ramach Rządowego Programu Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej ”Fundusz Inicjatyw Obywatelskich” realizowaliśmy projekt Read More

Młodzi aktywni obywatele Jordanowa razem

W ramach projektu „Młodzi aktywni obywatele Jordanowa razem”  realizowanego wraz z partnerem Fundacją Miejsc i Ludzi Aktywnych „MILA” w ramach Read More

Młodzieżowe Rady - demokracja w praktyce

Celem projektu jest wsparcie działań 12 młodzieżowych rad z województwa małopolskiego i świętokrzyskiego. Młodzi obywatele współpracują z ... Read More
  • 1
  • 2

Wspierają nas