Szwadron Toporzysko

w barwach Pułku 3 Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego

Stowarzyszenie Kawaleria - Organizacja Pożytku Publicznego - nr KRS: 0000350813

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

24 maja Szwadron Toporzysko i Stowarzyszenie „Kawaleria” zorganizowały obchody Święta Pułkowego Pułku 3 Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego. Uroczystości te były związane również z 210 rocznicą powstania 3Pułku Strzelców Konnych w okresie Księstwa Warszawskiego oraz 20-to lecia powstania Szwadronu Toporzysko w barwach P3SK.   W uroczystościach uczestniczyli również kawalerzyści z oddziału konnego Koła Żołnierzy P3SK.

W tym roku obchody miały miejsce na terenie klasztoru ojców Karmelitów na ul. Loretańskiej w Krakowie. To tam w latach 80-tych XX wieku żołnierze P3SK wmurowali tablicę pamiątkową poświęconą poległym kolegom pułkowym.

Po mszy św. w krużgankach klasztoru, pod tablicą zostały zapalone znicze i złożone wiązanki kwiatów. Na dziedzińcu klasztornym odbył się uroczysty apel, w trakcie którego wręczone zostały medale zwycięzcom Mistrzostw Szwadronu Toporzysko w broni białej oraz strzelaniu z karabinka i pistoletu oraz honorowe odznako Szwadronu Toporzysko. Pani Prezes Towarzystwa Pamięci Hetmana Czarnieckiego  przekazała Dowódcy Szwadronu pamiątkową tablicę z okazji 20-to  lecia Szwadronu.

Po uroczystościach kawalerzyści ze Szwadronu Toporzysko podjęli swoich gości uroczystym obiadem w restauracji Kawaleria na ul. Gołębiej.

Dzień zakończony został złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy na grobach żołnierzy P3SK na cmentarzach salwatorskim i rakowickim. 

 

Wspierają nas