Szwadron Toporzysko

w barwach Pułku 3 Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego

Stowarzyszenie Kawaleria - Organizacja Pożytku Publicznego - nr KRS: 0000350813

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

W sobotę 19 marca w Krakowie obchodziliśmy uroczystości Święta 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego. Uroczystości Święta Pułkowego tradycyjnie rozpoczęto spotkaniem w kawiarni Europejska, skąd wszyscy zaproszeni goście udali się na Mszę Świętą odprawioną w Kolegiacie Św. Anny. Po mszy w szyku pieszym udaliśmy się ulicami Św. Anny i Grodzką na Plac Ojca Adama Studzińskiego na dalszy ciąg uroczystości przed Krzyżem Katyńskim gdzie odczytano Apel Pamięci.

Następnie na dziedzińcu Wawelu odbył się Uroczysty Apel oraz zaciągnięcie wart honorowych w kryptach Świętego Leonarda i Srebrnych Dzwonów przed sarkofagami Księcia Józefa Poniatowskiego. Po uroczystościach oficjalnych odbyła się Akademia w Urzędzie Miasta Krakowa na Placu Wszystkich Świętych, gdzie z okazji Święta 8 Pułku Ułanów uhonorowano medalami Pro Bono Poloniae i Pro Patia, tych którzy aktywnie kultywują tradycje kawaleryjskie.

Nasze Stowarzyszenie Kawaleria - Szwadron Toporzysko w barwach Pułku 3 Strzelców Konnych stawił się na uroczystościach również w szyku pieszym wystawiając poczet sztandarowy. Ta skromna delegacja to efekt obecnej sytuacji na Ukrainie. Wszystkim nam leży na sercu to co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Rodziny są rozłączane, cywile mordowani, a Ukraińcy muszą walczyć nie tylko o swoją wolność, ale i o naszą. Dlatego nie powinniśmy pozostawić ich bez pomocy…
Nie składamy rękawic, tak samo jak obrońcy ukraińskich miast i kontynuujemy nasze działania od pierwszych dni agresji Rosyjskiej. W formie wolontariatu pomagamy przy sortowaniu oraz wysyłkach darów od mieszkańców Krakowa dla Ukrainy w Krakowskim Magazynie Pomocy i działaniami podejmowanymi w #FolwarkToporzysko gdzie zapewniona jest bieżąca pomoc uchodźcom z Ukrainy. Do dziś udzieliliśmy serdecznej gościny 147 ukraińskim uchodźcom. Przed nikim nie zamykamy drzwi, dzieląc się z serdecznymi gośćmi wszystkim, co mamy.

https://www.facebook.com/SzwadronToporzyskoP3SK/photos/pcb.3172794269633408/3172793542966814/

Stowarzyszenie

Wspierają nas