Szwadron Toporzysko

w barwach Pułku 3 Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

 

            W chłodne przedpołudnie pierwszego dnia kwietnia w wybornych nastrojach i w doborowym towarzystwie rozpoczęliśmy finał I edycji Snajperskiego Pucharu P3SK. Dla strzelców konnych Szwadronu Toporzysko było to również strzelanie liczone do I Strzeleckich Mistrzostw Szwadronu Toporzysko w kategorii karabinek.

            Może na początek trochę liczb. Podczas I edycji Pucharu rozegraliśmy 7 zawodów liczonych do rankingu. Wystartowało w nich łącznie 30 zawodników. Najwyższy wynik punktowy osiągnęła panna Zuzanna Seibt (96). Oprócz niej 7 zawodników osiągnęło wyniki 90+. Byli to: wachm. kaw. och. Andrzej Ryś i chor. kaw. och. Tomasz Piechowicz (90), kand. Dawid Pociecha i strz. kaw. och. Michał Wieńć (91), por. kaw. och. Paweł Wieńć (93), strz. kaw. och. Damian Kuś (94) i najlepszy z kawalerzystów – chor. kaw. och. Zbigniew Seibt (95). Miło też wspomnieć, że wraz z upływem czasu zwiększały się wyniki osiągane przez zawodników, w związku z czym możemy śmiało założyć, że ćwiczenia na strzelnicy zaczęły przynosić rezultaty. Wyniki stały się wyższe i powtarzalne. W październiku 2022 średnia ze wszystkich punktów osiągniętych przez strzelających wyniosła 67,8 pkt, w listopadzie – 71,4 a w grudniu zeszłego roku – 74,1 pkt. W styczniu tego roku – 81,05 pkt, w lutym średnia lekko spadła do 75,6 pkt aby w marcu podnieść się do 84,5 pkt i osiągnąć 85 pkt w kwietniu. Pewnie te wyniki mogą budzić rozbawienie wśród profesjonalnych strzelców ale dla nas są powodem do zadowolenia i zachętą do dalszego treningu. Najwięcej osób wystartowało podczas zawodów w grudniu 2022 (22), najmniej w lutym 2023 (15).
            Najlepszym strzelcem (zwycięzcą w kategorii Super Strzelec) Snajperskiego Pucharu P3SK została panna Zuzanna Seibt przed chor. kaw. och. Zbigniewem Seibt (prywatnie tata najlepszej snajperki) i plut. kaw. och. Mirosławem Bajakiem. Ta sama pani tryumfowała w konkurencji pań (kategoria Wystrzałowa Babka) pokonując panie Barbarę Wieńć i Grażynę Seibt (mama zawodniczki).
            No i miej tu człowieku dzieci…
            Z braku mundurowych męskich potomków, tata Seibt nie został pokonany, zwyciężył wśród kawalerzystów (kategoria Strzelec Konny Wyborowy) i zostawił w polu pobitych kolegów szwadronowych – plut. kaw. och. Bajaka i por. kaw. och. Pawła Wieńcia.
            Wśród nie do końca pełnoletnich (Nieletni Snajper) najlepszy był Jaś Wieńć, którego prawie dogonił kand. Dawid Pociecha. Na trzecim miejscu zakończyła Hanna Piechowicz.
            Nie będzie też pewnie niespodzianką gdy ogłoszę, że kategorię rodzinną (Wystrzałowa Rodzinka) wygrała rodzina … no pewnie, Seibt. Drugie miejsce rodzina Wieńciów i na trzecim Kołodziej/Kuś.
            Najlepsi w kwietniowych zawodach otrzymali zwyczajowe już statuetki a zwycięzcy w poszczególnych kategoriach rankingowych zostali uhonorowani pamiątkowymi tabliczkami. Wszyscy startujący w zawodach dostali także okolicznościowe dyplomy. Niech mi będzie wolno ich wszystkich wymienić. Panie: Grażyna i Zuzanna Seibt, Barbara Wieńć, Alicja Gawlik, Klaudia Kołodziej, Renata Stoch-Graczyk, Hanna Piechowicz, Maja Janukowicz i Katarzyna Korfanty; panowie: Tomasz Orzechowski, Jan Wieńć, Julian Czech-Kosiński, Marek Graczyk, Cezary Niechciał, Tomasz Bryk, Przemysław Seibt, Andrzej Król i Rafał Reska. I wreszcie kawalerzyści Szwadronu Toporzysko: Zbigniew Seibt, Mirosław Bajak, Dawid Pociecha, Tomasz Piechowicz, Michał Wieńć, Damian Kuś, Mirosław First, Andrzej Ryś, Bartłomiej Wosik, Bartłomiej Czech-Kosiński i Paweł Wieńć. Trzeba jeszcze wspomnieć o strzeleckim narybku, który rywalizował w strzelaniu z broni pneumatycznej – panna Klaudia Pociecha i kand. Oskar First.
            Cieszę się, że spędziliśmy miłe chwile rywalizując na strzelnicy oraz później spędzając wolny czas w swoim towarzystwie przy kawie. Może to zabrzmieć dziwnie ale było mi bardzo przyjemnie słysząc od jednego z kolegów, że jest mu przykro... Że jest mu przykro, że te nasze spotkania przy prochu i kawie dobiegły już końca. W związku z powyższym spieszę oznajmić, że dobiegła końca tylko pierwsza edycja Snajperskiego Pucharu P3SK! Już od maja bieżącego roku ruszamy z II edycją Pucharu, na który już serdecznie zapraszamy naszych kawalerzystów i naszych bliskich.
            Na koniec chciałem jeszcze raz podziękować wszystkim, którzy pomogli w przeprowadzeniu zawodów – organizacyjnie, wkładem własnej pracy oraz finansowo przez ufundowanie nagród – pani Alicji Gawlik i kolegom strzelcom konnym: chor. kaw. och. Piechowiczowi i Seibtowi, wachm. kaw. och. Rysiowi, st. strz. kaw. och. Wieńciowi oraz strz. kaw. och. Kusiowi. Apeluję również do wszystkich, zarówno cywili jak i mundurowych: jeżeli poczujecie nagłą chęć wsparcia finansowego naszych poczynań – nie tłumcie w sobie tego! Możecie to zrobić zarówno gotówkowo jak też wpłacając swoje wsparcie na konto Stowarzyszenia Kawaleria jako darowizna. Nr konta znajdziecie na stronie Szwadronu.

 

Paweł Wieńć
por. kaw. och.

Finałowy Ranking Pucharu:

Wyniki Strzelania:

Wspierają nas