Szwadron Toporzysko

w barwach Pułku 3 Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego

Stowarzyszenie Kawaleria - Organizacja Pożytku Publicznego - nr KRS: 0000350813

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Niedawno miałem zaszczyt uczestniczyć w I Gali Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej, która odbyła się 18 listopada 2023 w Klubie 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu. Gala ta miała na celu nie tylko uhonorowanie tradycji kawaleryjskich II Rzeczypospolitej, ale także przekazanie kopii odznak z Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej który upamiętnia Bitwę pod Komarowem jednostkom wojskowym dziedziczącym te tradycje.

Od samego początku, atmosfera Gali była nasycona duchem przeszłości i współczesnego uznania dla dziedzictwa. Szczególnie poruszający był film Przemysława Bednarczyka o bitwie pod Komarowem, ukazujący nie tylko historyczne wydarzenia, ale również etos kawalerii i jej upamiętnienie. Dodatkowo, teledysk z muzyką Jana Kondraka i słowami Krzysztofa Czarnoty „Nasi chłopcy na cokole” był mocnym akcentem kulturowym, który wzbogacił całość uroczystości.

Jako strzelec konny Szwadronu Toporzysko w barwach Pułku 3 Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego, czułem się szczególnie zaszczycony, obserwując momenty wręczania medali i podziękowań wręczane zasłużonym osobom tak ze świata kawalerii ochotniczej, wojskowym jak i pozostałym służbom mundurowym. Punkt kulminacyjny Gali stanowiło uroczyste przekazanie kopii odznak z pomnika przedstawicielom różnych jednostek wojskowych, w tym Pułku 3 Strzelców Konnych  im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego, który został przekazany pułkownikowi Łączyńskiemu z 15 Batalionu Dowodzenia Strzelców Konnych 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Ponieważ sam osobiście niosłem betonową tablicę, to moment ten pozostanie na zawsze w mojej pamięci.

Galę zakończył bal, dając okazję do celebrowania tradycji w bardziej nieformalnej atmosferze. Wspólne tańce, rozmowy i wymiana doświadczeń „z siodła” z przedstawicielami różnych jednostek i organizacji były doskonałym dopełnieniem całego wydarzenia. 

strz. kaw. och. Dawid Pociecha

 

Stowarzyszenie

Wspierają nas